Strona: VIII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze 2025 / Podkarpackie Seminarium Spawalnicze

VIII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze 2025

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się VIII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze, które zorganizował zespół z Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Patronami medialnymi wydarzenia byli Przegląd Spawalnictwa i Szkoła Jakości. To już ósme cykliczne spotkanie inżynierów spawalników na naszej uczelni.

W seminarium udział wzięło ponad 200 osób z branży spawalniczej i nie tylko z regionu województwa podkarpackiego, ale również o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wydarzeniu towarzyszyły targi wystawiennicze, w których uczestniczyło 13 wystawców: ABICOR BINZEL,  CERTO Sp. z o.o., FANUC Polska Sp. z o.o.,  FRONIUS Polska Sp. z o.o., HYPERTHERM EUROPE B.V, IDAL UMDS Sp. z o.o., MECHANIC SYSTEM Sp. z o.o., MESSER Polska Sp. z o. o., NST Polska Sp. z o.o., RYWAL-RHC Sp. z o.o., THERMACUT The Cutting Company, TOMSYSTEM Sp. z o.o., YASKAWA Polska Sp. z o.o..

Uroczystego otwarcia seminarium dokonała prorektor ds. kształcenia  dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz,. W skład prezydium komitetu organizacyjnego wchodzili: Kierownik Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz, dr hab. inż Artur Czupryński, prof. PŚdr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz, dr hab. inż. Mirosław Tupaj, prof. PRz oraz dr inż. Bogdan Kupiec.

Na seminarium zaprezentowane zostały referaty skupiające się na prezentacji najnowszych osiągnięć w spawalnictwie, a w szczególności innowacji w zakresie robotyzacji i automatyzacji procesu spawania, problematyki BHP, ekologii w branży spawalniczej i innych. Nowością tegorocznej edycji seminarium było również zaprezentowanie zagadnień dotyczących szkoleń technicznych. Referaty wygłosili przedstawiciele renomowanych firm pracujących dla potrzeb spawalnictwa:

  • „iBOT One - Intuicyjne narzędzie automatyzacji i robotyzacji procesów spawalniczych”, ABICOR BINZEL Technika Spawalnicza Sp. z o.o
  • „FRONIUS – produkcja addytywna – drukowanie 3D w oparciu o spawanie łukowe”, FRONIUS Polska Sp. z o.o.
  • „Śledzenie laserowe w spawaniu wielkogabarytowym”, YASKAWA Polska Sp. z o.o.
  • „Przykład Wykorzystania Przemysłu 4.0 w Procesie Robotyzacji Spawania na Przykładzie Drutów Proszkowych NSWE (Nippon Steel and Welding Engineering)”, NST Polska Sp. z o.o.
  • „Nowe możliwości robotów przemysłowych w branży spawalniczej”, FANUC Polska Sp. z o.o.
  • „Kompleksowe rozwiązania Rywal-RHC w zakresie spawania laserowego w aspekcie BHP i ekologii branży spawalniczej”, RYWAL-RHC Sp. z o.o.
  • „Precyzyjne spawanie dla przemysłu lotniczego - spawarki TIG Miller Dynasty”, Idal UMDS Sp. z o.o
  • „Korzyści z wykorzystania laserowych urządzeń spawalniczych w procesach przygotowania i czyszczenia materiałów metalowych”, TOMSYSTEM Sp. z o.o.
  • „Automatyzacja w spawaniu i szlifowaniu – przyszłość przemysłu”, Mechanic System Sp. z o.o.
  • „Odkryj innowacje i wielozadaniowe technologie w Hypertherm Associates: cięcie plazmowe, strumieniem wody oraz zaawansowane rozwiązania programowe”, Hypertherm Europe B.V
  • „HyCut - cięcie termiczne wodorem”, Messer Polska Sp. z o.o.
  • „HINK FRESH. CUT ORANGE. - Optymalne rozwiązanie dla Twojego cięcia”, Thermacut – Poland Sp. z o.o.
  • „Nowoczesne metody szkoleniowe w przemyśle spawalniczym”, CERTO Sp. z o.o.

W programie seminarium przewidziano również możliwość zapoznania się z ofertami firm prezentujących swoje osiągnięcia na targach wystawienniczych, które cieszyły się dużym powodzeniem zwłaszcza w przerwach pomiędzy panelami referatowymi.

Podsumowaniem seminarium było odebranie przez każdego uczestnika certyfikatu kompetencji, zgodnego z procesem podtrzymywania uprawnień certyfikatów kompetencji inżynierów IWE/EWE. Seminarium cieszyło się ogromnym zainteresowaniem społeczności spawalników, w związku z tym Katedra Odlewnictwa i Spawalnictwa planuje w przyszłym roku kolejną edycję tego wydarzenia.