Strona: II Podkarpackie Seminarium Spawalnicze 2015 / Podkarpackie Seminarium Spawalnicze

II Podkarpackie Seminarium Spawalnicze 2015

W dniu 28 maja 2015 r. w Politechnice Rzeszowskiej oraz w Inkubatorze Technologicznym w Stalowej Woli, odbyło się II Podkarpackie Seminarium Spawalnicze zorganizowane przez Katedrę Odlewnictwa i Spawalnictwa PRz, Inkubator Technologiczny i firmę Linde Gaz Polska Sp. z o.o. W ten sposób na trwałe włączyliśmy się w organizowanie cyklicznych spotkań spawalników organizowanych w Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Wrocławiu i innych regionach Polski.

Seminarium honorowym patronatem objęli: rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Marek Orkisz i Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

W seminarium udział wzięło 250 osób, uczestniczyli w nim głównie prezesi firm i technologowie z naszego regionu, a także profesorowie: prof. dr hab. inż. Edmund Tasak z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, dr hab. inż. Jerzy Łabanowski prof. PG z Politechniki Gdańskiej, dr hab. inż. Andrzej Gruszczyk z Politechniki Śląskiej prof. PŚ, oraz doc. Ing. Juraj Ružbarský, PhD. z  Uniwersytetu Technicznego w Koszycach (Katedra Prevádzky Výrobných Procesov w Prešovie). Politechnikę Rzeszowską reprezentowali: prof. dr hab. inż. Władysław Orłowicz, dr hab. inż. Marek Mróz prof. PRz, dr hab. inż. Andrzej Trytek prof. PRz, dr hab. inż. Mirosław Tupaj prof. PRz oraz dr hab. inż. Wojciech Homik prof. PRz. Spotkania spawalników mają na celu podniesienie szeroko pojętej wiedzy z zakresu spawalnictwa.

Konferencję otworzył kierownik Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa PRz prof. dr hab. inż. Antoni W. Orłowicz, po czym głos zabrał prezydent Miasta Stalowa Wola zobowiązując się m.in. do wspierania podobnych działań w przyszłości.

W trakcie trwania seminarium wygłoszono 17 referatów naukowych i technicznych. W drugiej części seminarium odbyło się zwiedzanie stoisk wystawienniczych firm LINDE Gas Polska, ESAB, TRUMPF, ABICOR BINZEL, Technika Spawalnicza, Lincol Electric, 3M, FANUC, WITT Technology Polska, Fronius, Unidaweld, na których prezentowano działanie najnowszego sprzętu spawalniczego. Na niektórych stanowiskach uczestnicy osobiście testowali swoje umiejętności spawalnicze. Następnie uczestnicy seminarium zwiedzili stanowiska badawcze w Inkubatorze Technologicznym.

Wieczorem odbyło się spotkanie towarzyskie II Podkarpackiego Seminarium Spawalniczego, w czasie którego wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w seminarium, poświadczone przez dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz prof. dr hab. inż. Jarosława Sępa oraz kierownika Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa prof. dr hab. inż. Antoniego W. Orłowicza.

Szczególne podziękowania za duży wkład w organizacji konferencji należą się p. Lucynie Iskrze, mgr inż. Bogdanowi Kupcowi, mgr inż. Mikołajowi Korzeniowskiemu i Marzenie Hejnig – pracownikom PRz, a także prezesowi Inkubatora Technologicznego mgr inż. Cezaremu Kubickiemu i dyrektorowi operacyjnemu Inkubatora Technologicznego Cezaremu Roczniakowi. Za współpracę przy organizacji dziękujemy również pracownikom LINDE Gas Polska, szczególnie p. Włodzimierzowi Walczakowi i p. Grażynie Maruszak.

Archiwum "PSS"

Panel konferencyjny:

1. Kalorymetr przepływowy do pomiarów cieplnych w procesach spajania. Prof. dr hab. inż. Antoni W. Orłowicz, Prof. dr hab. inż. Marek Mróz, Prof. dr hab. inż. Andrzej Trytek, Prof. dr hab. inż. Mirosław Tupaj, Politechnika Rzeszowska.
  2. Możliwości badawcze Inkubatora i laboratorium Międzyuczelnianego dla branży spawalniczej. Cezary Kubicki, Dr Jakub Nowak, Inkubator Technologiczny Stalowa Wola.
  3. Gazy techniczne w procesie cięcia plazmowego. Stanisław Opara, Linde Gaz Polska.
  4. Wzrost wydajności spawania drutami proszkowymi austenitycznych stali nierdzewnych na przykładzie drutów Cor-a-Rosta firmy Lincoln Electric. Grzegorz Welke, Lincoln Electric.
  5. 3M dla poprawy efektywności i bezpieczeństwa pracy. Piotr Ossowski, Witold Postrach, 3M Poland.
  6. Abicor Binzel- nie tylko spawanie. Jacek Ignasiak, ABICOR BINZEL, Technika Spawalnicza.
  7. Postępy w technologii spawania pod wodą. prof. dr hab. inż. Jerzy Łabanowski, Politechnika Gdańska.
  8. ESAB Weld Cloud - proces, który pomaga producentom konstrukcji stalowych spełnić wymogi normy EN 1090. Robert Lazik, ESAB Polska.
  9. Nowoczesne systemy spawania laserowego z laserami na ciele stałym Bolesław Klein, TRUMPF Polska Wycinarki laserowe z rezonatorami o mocy do 8 kW. Marian Waldek, TRUMPF Polska.
  10. Wybrane problemy spawania stali specjalnych. prof. dr hab. inż. Edmund Tasak, Akademia Górniczo Hutnicza.
  11. Wpływ mikrododatków na spawalność stali. Prof. dr hab. inż. Andrzej Gruszczyk, Politechnika Śląska.
  12. Zastosowanie lutowania indukcyjnego do wytwarzania paneli fotowoltaicznych. Inż. Mirosław Nowak (EWE), Marcin Nowak, Nowak – Technika Spawalnicza.
  13. Fronius – Inteligentna Rewolucja. Grzegorz Domagała, UNIDAWELD.
  14. Wybrane problemy korozji stalowych kominów. dr inż. L.Tuz, Akademia Górniczo Hutnicza.
  15. Bezpieczeństwo pracy dzięki najwyższym standardom firmy WITT. Paweł Niedźwiedź, WITT Polska.
  16. Spawanie zrobotyzowane. Krzysztof Sulikowski, FANUC.

Organizatorzy:

prz.png    sispl.jpg    itstw.png    linde.jpg

Patronat honorowy:

• Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowa Wola.
  • Prof. dr hab. inż. Marek Orkisz Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

logostw.png                          prz.jpg

Patronat Medialny: